Nem csak nagyanyáink szerették – a legszebb vályogházakból válogattunk

Vályogházban lakni több szempontból is érdemes: a falak jól szigetelnek, gyönyörűen, tetszés szerint alakíthatók, sima hatásuk utánozhatatlan, természetes anyagból készülnek, a mostani modern eljárások segítségével pedig vízhatlanná tehetők – az új, szupervályogházakat már Magyarországon is szabályosan, viszonylag olcsón megépíttetheted. De nem is ez a legjobb tulajdonságuk, hanem az, hogy eszméletlenül szépek.

A Szupervályog egy földzsák-építési módszer, amelyet az iráni származású, később Amerikában élő építész és felhőkarcoló specialista Nader Khalili (1936-2008) fejlesztett ki.

A technika egymásra rétegzett, földdel vályoggal megtöltött körszövött zsákokat vagy hosszú tömlőket használ, így hoz létre egy tömör, szilárd szerkezetet. A struktúrákat ideálisan kihasználó végeredmény egy méhkaptár alakú épület, ívekkel, kupolákkal és boltozatokkal, amelyek erős, ugyanakkor esztétikus, egyszeresen és kétszeresen ívelt kagylóhéj-szerkezetet formálnak.

A technológiával egyenes falakat, eddig megszokott épületeket is létre lehet hozni. Szinte mindegyik ismert technológiával kombinálható (vasbeton, tégla, fa, szalma). A Szupervályogot az utóbbi két évtizedben a “Natural Building” (Természetes Építkezés) és a “Sustainability” (Fenntarthatóság) mozgalmak követői növekvő érdeklődéssel figyelik. Mivel nem drága, könnyű felépíteni és helyileg beszerezhető alapanyagokat használ, tartós használatú menekülttáborok építésére is javasolt.

Szabályos? Igen!

Természetes anyagokból házat építeni sehol sem egyszerű a szigorú szabályozás miatt, de szerencsére a szupervályog teljesen elfogadott és szabályos építkezési forma. A hivatalos ÉMI-engedély nem szükséges a helyben, egyedileg előállított építőanyaghoz , de pont emiatt  a tervezési dokumentációnál a szokásosnál is részletesebbnek kell lenned – mindebben szerencsére sokan segítenek a szupervályog hazai képviselői.

betöltés...