Ha vársz, hogy lehűljön az étel, mielőtt hűtőbe tennéd, nagy hibát követsz el

Egyfajta természetes reflexszé vált, hogy addig nem tesszük be a hűtőbe az ételünket, amíg teljesen ki nem hűlt. Mintha elképzelnénk, hogy a hirtelen hősokk ártani fog valaminek, ám ez nem így van. Kifejezetten ajánlott a még meleg ételeket is betenni a hűtőbe.

A hosszú ideig szobahőmérsékleten tárolt ételnek sokkal nagyobb esélye van megromlani, mint azoknak, amelyeket közvetlenül melegen teszünk be a hűtőbe. Az ételben lévő baktériumok száma 20 percenként megduplázódik, így nem csak az eltarthatóságot, de az egészséget is veszélyezteti.

Amint egy forró ételből már nem tódul a gőz, azonnal és gyorsan le kell hűteni. Nem szabad hagyni, hogy egy romlandó étel 2 óránál több ideig legyen hűtőn kívül. Az otthoni eredetű ételmérgezések leggyakoribb oka éppen a nem megfelelő tartósítási gyakorlatból ered.

Miért kell közvetlenül a meleg ételt betenni a hűtőbe?

Az élelmiszer hűtése nem képes megölni a baktériumokat, azonban képes arra, hogy a szaporodásukat gátolja, hiszen olyan környezeti feltételt jelent, amely számukra nem kedvező. Persze vannak hidegtűrő- és kedvelő baktériumok és gombák is, de ezek nagyjából egy hét után kezdenek el szaporodni, amikor már amúgy sem ajánlott egy ételt fogyasztani.

A kritikus hőmérsékleti tartomány a 4-60°C, amelyen az ételt a lehető legkevesebb ideig szabad hagyni. Ez a tartomány a legideálisabb a legtöbb baktérium szaporodása számára. Ennek elkerülése érdekében fontos, hogy az ételeket minél előbb hűtőhőmérsékletre helyezzük, azaz 4°C vagy az alá

Természetesen az olyan ételeknél, amelyeket éppen, hogy levettél a tűzről sok időbe telik, hogy valamennyit hűljenek, legalább 60°C-ra, ezért ilyen esetekben be kell vetni néhány trükköt, hogy a hűlési folyamatot meggyorsítsuk.

Hogyan lehet gyorsan lehűteni az ételeket?

Annak érdekében, hogy egy étel tovább eltartható maradjon és megakadályozd a baktériumok gyors elszaporodását, a legjobb, ha támogatod a hűlési folyamatot, mielőtt a hűtőbe tennéd.

Sokkal gyorsabban lehűl egy étel, ha kiporciózod sekély dobozokba és néhány percre hideg vízbe helyezed őket úgy, hogy a doboz tetejét még nem rakod rá.

Ne próbáld parafa vagy fa vágódeszkán vagy lapon az ételt hűteni, mert nagyon jó hőszigetelő és így nehezebben hűl.

Tárolási javaslatok

Mindig a korábban vásárolt élelmiszert fogyaszd el először.

Ha valami megromlott, azonnal dobd ki!

Soha ne fagyassz újra felolvasztott ételt.

Soha ne rakj vissza a hűtőbe újramelegített ételt.

Soha ne hagyj kinn ételt szobahőmérsékleten több, mint 2 órán keresztül.

Időről időre ellenőrizd a hűtő hőmérsékletét, ami maradjon 0-4°C között.

betöltés...