A mellrák nagyobb kockázatával számolhatnak az éjjel dolgozó nők

Egy kutatás szerint hosszútávon igen veszélyes a nők számára az éjszakai munka. Minden 5. évben 3,3\%-kal nő a mellrák kialakulásának esélye azoknál a nőknél, akik rendszeresen éjszaka dolgoznak. Ennek okát a kutatók egyrészt a hormonok eltérő működésében, másrészt az életmód különbözőségében látják.

Az éjszakai munkának szinte csak káros hatásai vannak a szervezetre, ezt régóta tudjuk. De ki gondolta volna, hogy többféle rák – pl. a bőrrák és a mellrák – kialakulásának esélye is nagyobb azoknál a nőknél, akik kénytelenek a nappali munkát éjszakaira cserélni. A kutatás szerint általánosságban tekintve az éjszaka dolgozóknál 20\%-kal nagyobb a valószínűsége a rákbetegségek megjelenésének. Különösen veszélyeztetett csoportnak az éjszakás nővéreket találták. Az európaiaknál és észak-amerikaiaknál pedig azt is megfigyelték, hogy 32\%-kal nagyobb az esélyük a mellrákra, mint azoknak a nőknek, akik kizárólag nappal végzik a munkájukat.

A kutatók szerint ennek egyik oka, hogy a mesterséges fények miatt, aminek kitéve éjjel végzik munkájukat, ezeknél a nőknél megváltozik a hormonok termelődése. Drasztikusan csökken a melatonin hormon mennyisége, melynek nem csak az immunrendszer működésében és az alvási ciklus szabályozásában van szerepe, de nagyon hasznos a hormonális eredetű ráktípusok visszaszorításában is. Az éjszakai műszak pedig egyfajta káoszt teremt a szervezetben az alvási ciklust illetően, ami szintén negatívan hat az egészségre. Másik fontos tényező a kutatók szerint, hogy az éjszaka dolgozó nők csak kevésbé tudnak odafigyelni egészségükre, életmódjukra. Nehezebben találnak időt az edzésre és gyakrabban vannak káros szokásaik, mint pl. a dohányzás. A kutatók azt javasolják, aki kénytelen éjszaka dolgozni, járjon rendszeresebben szűrővizsgálatokra, hogy az esetleges bajt idejében fel tudják fedezni.

betöltés...