8 jel, hogy fehérjehiányod lehet

A fehérje életfontosságú szerepet játszik szervezetünk működésében. Ha hiány van belőle, a testünk megsínyli. Egy tanulmány szerint a világon kb. 1 milliárd ember él fehérjehiánnyal. Ez főként Közép-Afrikában és Dél-Ázsiában jellemző, ahol a gyerekek mintegy 30\%-a nem jut elég proteinhez.
De honnan tudhatjuk, hogy a mi szervezetünkben kellő mennyiségben van-e fehérje? Most megtudhatod a hiánytüneteket, hogy még időben lépni tudj.

8. Sóvárgás ételek után

Ha mindig éhesnek érzed magad, és sóvárogsz az ételek vagy nassolnivalók után, annak oka, hogy étrendedben túl kevés a fehérje, viszont túl sok a szénhidrát és a cukor. A probléma kiváltó oka az lehet, hogy túl sok kalóriadús ételt eszel, melyekben a fehérje mennyisége elenyésző a kalóriákhoz képest.

7. Izomtömeg vesztés és ízületi fájdalom

Az izmok testünk legfőbb fehérje raktárai. Az izomgyengeség, izomfájdalom és az izomtömeg csökkenése mind jele lehet a fehérjehiánynak. Egy tanulmány szerint ez pedig a leginkább az idősebbekre jellemző. A fehérje létfontosságú az izomzat fenntartásához és növeléséhez.

6. Bőr- és körömproblémák

A fehérjehiány következtében a körmök elgyengülnek, töredezni kezdenek, de fehér vonalak és barnás pöttyök is megjelenhetnek rajtuk. A fehérje hiánya a bőrt is érinti, mivel a fehérje teszi lehetővé a sejtregenerációt, az új sejtek létrejöttét, az elhalt sejtek újakkal való felváltását. Ha hiány van belőle, a bőr kiszárad, hámló és repedezett lesz.

5. Hajhullás

A hajunkat 90\%-ban egy keratin nevű fehérje alkotja. Ha nincs szervezetünkben elegendő protein, a hajszálak elvékonyodnak és fakóvá válnak. Ez azért történik, mert a test a kevés fehérjét, ami hozzáférhető számára, létfontosságú dolgokra használja inkább, nem a hajnövesztésre.

4. Máj elzsírosodása

A máj elzsírosodása az egyik leggyakoribb tünete a kezeletlen fehérjehiánynak. Ez zsírmáj nevű betegség kialakulásához, gyulladásokhoz, cirrózishoz, májelégetelenséghez vezethet. Ez gyakori azoknál, akik rendszeresen túl sok alkoholt fogyasztanak, valamint az elhízottaknál és a gyerekeknél is.

3. Csonttörések fokozott kockázata

Akárcsak az izomzatot, a csontokat is érinti a fehérje hiánya. Ha nincs belőle elég, a csontok meggyengülnek, így megnő a csonttörések kockázata. Ez főként azért történik, mert a fehérje szükséges a kalcium felszívódásához és a csontban végbemenő anyagcseréhez.

2. Alváshiány

Ha gondjaid vannak az alvással, és rendszeresen keveset alszol, lehet, hogy a fehérjehiány miatt van. A táplálékból a szervezetünkbe kerülő fehérje a triptofán aminosav építőköve, ami álmosságot okoz. Ezért érezzük magunkat álmosnak, miután fehérjedús ételt vacsoráztunk.

1. Ködös gondolkodás

Az agyműködés szempontjából is nagyon fontos, hogy figyeljünk a fehérjebevitelre. Ha nem tesszük, a motiváció hiányát, a memória gyengülését, tanulási nehézséget vehetünk észre magunkon. A testnek a dopamin, a szerotonin és az epinefrin nevű neurotranszmitterekre van szüksége a fókuszáláshoz.

A szükséges napi mennyiség fehérjéből férfiak számára 56 g, nőknek 46 g, gyerekeknek pedig életkortól függően 19-34 g. Ez a mennyiség egészségi állapot szerint és várandósság alatt is változhat.

betöltés...