A hibátlan marhahúsleves titkai

A hagyományos vasárnapi ebédek főszereplője a hosszú órákon át, nagy gonddal elkészített húsleves. Márpedig ez marhahúsból az igazi! Velős csont, tészta, zöldségek – a hozzávalókat szinte mindenki ismeri. De tudod, hogyan készül a tökéletes marhahúsleves? Most ennek titkait áruljuk el.

Bele azt a leveshúst!

Ideális esetben egyben hagyott marhafartőből, hátszínből és tarjából készül a leves, amiket aztán önálló fogásként, bécsi tányérhúsként tálalhatsz. A legnagyobb fazekat vedd elő, hogy a hús szabadon tudjon úszkálni a lében főzés közben.

Velős csont

A legtöbb velő a marha lábszárban és combcsontban található. Kérd meg a hentest, hogy fűrészelje kisebb darabokra a csontokat, otthon mosd meg őket folyó víz alatt, és a vágott felületet dörzsöld be sóval. Így a velő nem fog kicsúszni a levesbe. Ha megfőtt, ütögesd ki forró pirítósra és rögtön tálald. Ha hagyod kihűlni, megdermed és az ízéből is sokat veszít, ezenkívül hasmenést is okozhat. Amennyiben a velő nálad nem szempont, választhatsz ritkacsontot is.

Zöldségek

Készen is kaphatsz leveszöldség csomagot, de össze is válogathatod magadnak sárgarépából, zellerből, póréhagymából, petrezselyemgyökérből, karalábéból, 1 burgonyából, 1 fej vöröshagymából, 1 paradicsomból és 1 cikk kelkáposztából.

Fűszerek

A marhahúsleves alapfűszerei a következők: só, egész feketebors, szegfűszeg, szegfűbors, fokhagyma. Ezenkívül kár is lenne mással variálni, mert csak az eredeti ízét vennéd el a levesnek, amit a rengeteg zöldség és a finom hús ad neki.

Elkészítés

  • A vöröshagymának csak a legfelső héjrétegét pucold le, ezután vágd ketté. A vágott felületén pirítsd meg a fazékban vagy egy alufóliával bélelt serpenyőben. Ha rajta hagyod a héját, a leves finomabb és szebb színű is lesz.
  • Ezután tedd a fazékba a csontokat, majd öntsd fel vízzel. Add hozzá a fűszereket és együtt kezdd el főzni őket. Tedd bele a lébe a húst, majd miután először felforrt, alacsonyabb lángon, fedő nélkül hagyd lassan forrni 2-2,5 órán át. Közben a keletkezett habot szedegesd le a tetejéről.
  • Ha a hús habja már teljesen elforrt, mehetnek a fazékba a darabokra vágott zöldségek. Ezeket kb. 1 óra alatt főzheted készre.
  • Ha elkészültél, a húst és a zöldségeket is vedd ki a fazékból. A levest húzd le a tűzről és hagyd állni 5 percig, hogy letisztuljon, majd szűrd át egy másik edénybe nagyon finom lyukú szűrő vagy gézlappal kibélelt szűrő segítségével.
  • A léből vegyél ki annyit, hogy amiben meg tudod főzni a tésztát. A többi lébe visszakerülhetnek a zöldségek, a hús, a velős csont, mert így melegen tudod őket tartani.
  • Tálalás előtt újból vedd ki a levesből a csontot, a húst és a zöldségeket. A levesestál aljára vagdoss petrezselymet vagy snidlinget, erre tedd rá a tésztát, majd öntsd rá a levest.

Bécsi tányérhús

A levesben főtt hús önálló ételként is szerepelhet. Szeleteld fel és előmelegített tálon, zöldségekkel együtt tálald. Locsolj rá egy keveset a forró levesből! Főtt burgonyát és mártást (pl. tormamártást, spenótot, paradicsomszószt) is kínálhatsz mellé.

Almás torma tányérhúshoz – recept 4 adaghoz

Reszelj le 35 dkg hámozott almát, csorgass rá 2-3 evőkanál citromlevet. Keverj hozzá 1,5 dkg frissen reszelt tormát, adj hozzá ½ teáskanál cukrot és egy csipet sót, majd keverj hozzá 1 evőkanál olajat.

betöltés...