Így lesz tökéletes a besamel mártás

A XIV. Lajos francia király főudvarmesteréről elnevezett, selymes mártás önmagában is pluszt ad a zöldségeknek, de meleg szószok alapjaként is használatos. Klasszikus változatát most te is megtanulhatod elkészíteni, hogy aztán kedvedre variálhasd!

Hozzávalók

1 dkg vajhoz 1 evőkanál lisztet és 1dl tejet adunk. Ha rakott ételt készítesz, ahhoz hígabb mártásra van szükség, ezért lisztből csapott evőkanálnyit tégy bele, a sűrűbb szószokhoz viszont púpos evőkanállal. A besamelt sűríteni úgy is lehet, hogy a tej egy részét tejszínnel helyettesítjük.

Minőségi vajat

Sem a zsír, sem a növényi olajok nem jöhetnek szóba, ha besamel mártást készítünk. Kizárólag jó minőségű vajat használj hozzá. Több márkát is kipróbálhatsz, mire rátalálsz az igazira.

Minél sápadtabb, annál jobb

Recepteknél ezt a mondatot ritkán olvassuk, de a besamel mártás úgy jó, minél világosabb a színe. Ha hagyod a vajat túlhevülni, az nem csak megbarnul, de kellemetlen ízt is ad a mártásnak. A lisztet sem kell barnára pirítanod. Közepes lángon folyamatosan kevergesd addig, míg halvány arany színű nem lesz. Ekkor vedd le a tűzről, öntsd fel tejjel és keverd simára.

Csomók ellen

Hogy elkerüld a mártás csomósodását, a tejet ne abban a pillanatban vedd ki a hűtőből, amikor használni akarod. Vedd elő korábban, hogy szobahőmérsékletűre tudjon melegedni, de tűzön is meglangyosíthatod. Jó módszer a csomók megelőzésére, ha nem fakanállal, hanem kézi habverővel végzed a keverést.

Tartsd melegen

Ha a besamelt vagy a vele készített szószt félre szeretnéd tenni, a felhasználásig tartsd 40-50 fokos vízfürdőben. Ha a tetejére teszel néhány vékony szelet vajat, nem fog bőrösödni a mártás.

betöltés...