Tudtad, hogy a kék szemszín nem létezik?

Figyelem kékszeműek! Nem is kék a szemetek! Ez csak egy illúzió sajnos.

Kék szemszínnel a világ népességének durván 8 százaléka rendelkezik csupán. Mindenki tudja, mennyire népszerű ez a szemszín: egyes közvélemény-kutatások szerint Európában minden harmadik ember kékszemű szeretne lenni. Azt azonban kevesen tudják, hogy a kék szem valójában nem is kék.

Valójában a kék szemszínt nem a kék pigmentek megléte, hanem a haj és a bőr színéért is felelős melanin hiánya okozza. Ha sok melanin van az íriszedben, barna lesz a színe, ha kevesebb, akkor világosabb. A kékszeműség egy olyan mutáció tehát, amely “kikapcsolja” a szemben a melanin termelését.

Hogy miért létezhet akkor mégis a kék szem?

Egyszerű: ez a fény szóródásának eredménye. Ha kevés a melanin a szemedben, a fény szóródása a kék szín illúzióját kelti. Ez az úgynevezett Tyndall-jelenség: ezzel magyarázható az ég kék színe is.

A tudomány jelenlegi állása szerint kezdetben minden embernek barna volt a szeme, a kékszemű gén 6-10 ezer évvel ezelőtt jelent meg csupán. Azért is számít ennyire ritkának, mert recesszív génről van szó, így nehezebben öröklődik.

Többet is megtudhattok a Mashable videójából:

betöltés...