Kattints a szemed színére! Megmutatjuk, milyen betegségre vagy hajlamos

A szemünk színéből következtetni lehet bizonyos betegségekre, vagy arra, hogyan bírjuk az italt. A prevention.com összegyűjtött néhány ilyen jellegzetességet.

A szemünk színe többet elárul rólunk, mint gondolnánk. A különböző árnyalatokért több gén felelős, ezért lehetséges, hogy ennyiféle szem alakulhat ki. A National Eye Institute szakembere, Dr. Rachel Bishop szerint a szemünk színe olyan, mint a bőr színét adó pigment. Lehet következtetni például belőle az etnikumra – vagyis egy afrikainak általában fekete, egy skandinávnak általában kék szeme van. De nézzük, mit árulhat el rólunk a szemünk színe?

A sötét szeműeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki szürke hályog. Egy, az American Journal of Ophthalmology szaklapban, 2000-ben megjelent tanulmány szerint a sötét szemű embereknél 1,5-2,5-szer nagyobb a szürke hályog kialakulásának kockázata. Alapvető védekezési forma a szürke hályog ellen, az UV-sugarak elleni védelem. Viseljen napszemüveget, kalapot.

A vitiligo nem túl gyakori a kék szeműeknél. Egy a Nature szaklapban megjelent, 2012-es tanulmány szerint a vitiligo nevű bőrbetegség kevésbé fordul elő kék szeműek esetében. A közel 3000 vitiligós beteg 27 százaléka volt kék szemű, 30 zöld és 43 százaléka barna. Felfedezték, hogy a szem kék színét adó gének (TYR és OCA2) csökkentik a vitiligó kialakulásának kockázatát – magyarázza Dr. Richard A. Spritz, a University of Colorado School of Medicine szakember.

A kék szeműeknél gyakoribb a melanoma. Genetikai szempontból a vitiligo és a melanóma ellentétek. Az a génvariáció, ami növelte a vitiligo kialakulásának esélyét, az csökkentette a melanomáét. A vitiligo egy autoimmun betegség, ahol az immunrendszer tévedésből megtámadja a pigmenteket. Ez a túlzott aktivitás lehet a kulcs. A pontos összefüggés azonban nem ismert. A megoldást a pigmentképződésben kell keresni.

Milyen betegségekre hajlamosít szemünk színe?

A sötét szeműek érzékenyebbek az alkoholra. A Personality & Individual Differences nevű szaklapban, 2001-ben publikált tanulmány szerint, ha valakinek fekete vagy barna a szeme, akkor valószínűleg kevesebbet iszik, mint világos szemű társai. A kutatók azt találták, hogy a világosabb szeműek körében nagyobb volt az önértékelés gondok miatt fogyasztott alkohol mennyisége. A kutatók azt feltételezik, hogy a sötét szeműek érzékenyebbek az alkoholra, drogra, ezért kevesebb szerrel is elérik a kívánt hatást.

A világos szemű nők jobban ellenállnak a fájdalomnak. Az American Pain Society 2014-es ülésén Dr. Inna Belfer aneszteziológus kutatásai szerint a világos szemű nőknek magasabb lehet a fájdalomküszöbe. Egy kis csoport nőt szülés előtt és után vizsgált meg, ahol a sötétebb szeműek körében nagyobb volt a szorongás mértéke, az alvászavar, erősebb a fájdalomérzet. Sőt az epidurális érzéstelenítés után a sötét szemű nők nagyobb mértékben éreztek megkönnyebbülést.

A világos szeműek nagyobb eséllyel szenvednek időskori makula degenerációtól. A látás elvesztésének az egyik leggyakoribb oka, az 50 éves kor után kialakult makula degeneráció. Több kisebb tanulmány arra utal, hogy a dohányzás és az öröklődés mellett a világos szem is a kockázatok közé tartozik. A tanulmányok azonban nagyon kis mintákat vettek alapul.

A szem színének változása bajt jelent. Ha kipirosodik a szemfehérje, allergiáról lehet szó, ha besárgul az májbetegségre utalhat. Ha az egyik szem színe változik meg az a neurofibromatózis nevű örökletes betegség jele lehet.

betöltés...