A lány, aki rendkívül nagy fejjel született
Roona Begum, egy indiai kislány, akiről szívszorító képek terjengenek az interneten. A lány ugyanis ritka betegségben szenved, melynek leglátványosabb tünete hatalmas méret feje.
A kislány egy ritka betegségben szenved melynek neve hydrocephalus, vagyis vízfejűség, ami akkor alakul ki, amikor az agyat körülvevő folyadék lefolyása akadályozott, emiatt pedig felszaporodik.
A tünetek a gyermek életkorától, és a kiváltó októl is függenek. Csecsemőknél a nagy, széles kutacs, tátongó koponyavarratok jellemzőek. Miután az agyvíz folyamatosan képződik és az elfolyás akadályozott, a fej megnő. Kezeletlen esetben extrém nagyságot is elérhet. A fejbőrvénák kitágulnak, és a vékony bőrön keresztül jól látszanak.A homlok széles, a gyermek szeme lefelé tekint úgy, hogy az írisz felett a szemfehérje kilátszik. Ez a „naplemente” tünet. Természetesen ezeket a külső tüneteket idegrendszeri zavarok is kísérik, fokozott izomtónus kóros reflexek képében. A baba hány, táplálása nehéz. Megfigyelték, hogy a csecsemők éjszaka magas hangon sikítva sírnak fel.
A vízfejűség gyógyítása sebészi. Ilyenkor az agyvíz elvezetését, többnyire beültetett shunt-tel oldják meg. Ez egy olyan cső, aminek egyik vége az agykamrában, a másik vége, pl. a hasüregben van. Több változat is létezik, előfordul, hogy nem a hasüregben van a másik vég. A liquor a hashártyán át szívódik fel. A gyermek növekedésével ezt cserélni kell, mert kinövi a shunt-öt.
forrás