A stressz 7 meglepő testi tünete

Charlotte Watts élelmezési szakértő szerint az állandó stressz tápanyaghiányt okoz a szervezetben, és ennek meglepő tünetei lehetnek.

Stressz hatására a szervezetünk nagyobb fordulaton dolgozik, és így gyorsabban használja fel a tápanyagokat. A tápanyaghiányoknak pedig megvannak a maguk különös jegyei az arcon és a testen. Nézzük, mik ezek!

Repedések a száj szélén – Mi okozza? B6-vitamin-hiány

E kellemetlen kis fájó repedések bizony a B-vitamin státusz hiányának jele, különösen a B6-vitaminé. Az idegrendszer számára fontos B6-vitamin szabályozza a hangulatot, a motivációt és a melatonint, az alvási ciklust irányító hormont. Súlyos B6-vitamin-hiány tüneteként bőrbetegségek jelennek meg, jellemzően dermatitis (bőrgyulladás) és akné.

Természetes élelmiszer-forrásai: sárgarépa, csirke, tojás, hal, hús, borsó, spenót, napraforgómag, dió, avokádó, banán, bab, brokkoli, barna rizs, teljes kiőrlésű gabonák, káposzta, kukorica és a burgonya.

Fogcsikorgatás – Mi okozza? B5-vitamin-hiány

A B5-vitamint, gyakran nevezik antistressz-vitaminnak. Az állkapocs feszülése és a fogak csikorgása a szervezet B5-vitamin hiányában kialakuló hosszantartó stresszes állapotnak köszönhető. A B5-vitamin hiánya hasfájást, hányingert, álmatlanságot, gyengeséget és érzészavart eredményezhet.

Természetesélelmiszer-forrásai: marha, tojást, friss zöldségek, vese, hüvelyesek, máj, gomba, dió, tengeri hal, egész rozsliszt

Fehér foltok a körmön – Mi okozza? Cinkhiány

Bár a körmön lévő fehér foltok megjelenésekor gyakran kalcium-hiányra gyanakodnak, valójában egy másik ásványianyag veszteség áll a háttérben. Bár a testünkben csak kis mennyiségű cink található – körülbelül 2-3 gramm –, meglepően sok élettani folyamatban szerepel, például szükség van rá a DNS-szintézisnél is. Főleg a vázizmokban, csontokban van cink, de megtalálható a vesében, a hasnyálmirigyben, a retinában, a fogakban, a hajban, a májban, a vérsejtekben, a prosztatában vagy a herékben is.
Élelmiszer-forrásai: hal, hús, napraforgómag, tökmag, fenyőmag, dió, osztriga és más kagyló, rák, rozsliszt, cheddar sajt-

Váltakozó székrekedés és hasmenés – Mi okozza? Magnéziumhiány

A magnéziumnak óriási szerepe van a szervezetünkben. Messze a test legfontosabb ásványi anyaga. Fontosabb, mint a kalcium, a kálium vagy a nátrium, és mindhármat szabályozza. Nap mint nap milliók szenvednek magnéziumhiánytól, anélkül, hogy tudnának róla.

Természetes élelmiszer-forrásai: hajdina, dió, szójabab, sötétzöld színű zöldségekben, sárgarépa, zöldborsó, édes burgonya, napraforgó és a szezámmag, lencse, avokádó, karfiol, hal, hús.

Gyakori torokfertőzés – Mi okozza ezt? A-vitamin hiány

Az A-vitamin elengedhetetlen az éjszakai látás, a bőr és a nyálkahártyák, a légútakat-, gyomorot- és húgyútat érő fertőzések ellen.

Élelmiszer-forrásai: máj, halmáj olaj és zöld, piros, narancs és sárga zöldségek és gyümölcsök (kajszibarack, spárga, brokkoli, sárgadinnye, sárgarépa, papaya, őszibarack, sütőtök, piros paprika, spenót, vízitorma).

Ínyvérzés – Mi okozza? C-vitamin-hiány

A legtöbb esetben a forgínyvérzést C-vitamin hiány okozza, ettől ugyanis legyengül az immunrendszer, csökken a nyálkahártyák védekezőképessége, ez pedig fogínyvérzéshez vezethet.

Természetes élelmiszer-forrásai: bogyók, citrus gyümölcsök, zöldségek, spárga, avokádó, brokkoli, kelbimbó, sárgadinnye, kelkáposzta, mangó, hagyma, papaya, zöldborsó, ananász, retek, spenót, eper, paradicsom.

Pattanások a felkaron és popsin – Mi okozza? E-vitamin-hiány

Az E-vitamin különösen fontos szerepet játszik a sejtfalak jó állapotban tartásában, illetve a bőr, az idegek, az izmok, a vörösvérsejtek, a vérkeringés és a szívműködés egészségének megőrzésében. Az E-vitamin antioxidáns tulajdonsága elismert tény, és kiemelt szerepe van a szabad gyökök elleni küzdelemben. Az antioxidáns hatás jelen esetben azt jelenti, hogy az E-vitamin védi a szervezetet az oxidációs folyamatoktól.

Emellett az E-vitamin védi a bőrt a korai öregedéstől, erősíti a körmöket, a hajszálakat, lassítja a sejtek öregedését, és rendszeres szedésével fiatalosak maradhatunk. Nagyon fontos szerepe van a szem egészségének megtartásában, az időskori látásélesség romlásának megelőzésében.

Természetes élelmiszer-forrásai: hidegen sajtolt növényi olajok, sötétzöld leveles zöldségek, hüvelyesek, diófélékkel, magvakkal, teljes kiőrlésű gabonák, barna rizs, tojás, tengeri moszat, tej, zabpehely, belsőségek, szójabab, édes burgonya és vízitorma.

betöltés...